Z historii przewodnictwa tatrzańskiego: 435 lat a może więcej | Północne stoki Tatr | Takie były początki | Lata międzywojenne | Czas wojny, czas pokoju

Struktura organizacyjna: Władze | Koła przewodnickie zrzeszone w CPT Kontakt

Aktualności: Komunikaty | Imprezy, wydarzenia Akty prawne 

Usługi przewodnickie: Jak zamówić przewodnika   

Strona główna

Z historii przewodnictwa tatrzańskiego

Przewodnik ze Spisza

PO POŁUDNIOWEJ STRONIE TATR

Pod koniec XVIII wieku coraz częściej w opisach wypraw badawczych pojawiają się nazwiska myśliwych wodzących uczonych po Tatrach. I tak np. Roberta Townsona oprowadzali "...dwaj strzelcy ze Starej Leśnej..." i "...jakiś Fabri..." a na Jagnięcy Szczyt wiódł go Hans Gross, o którym uczony wyraził się, że "...był najlepszym przewodnikiem i najodważniejszym myśliwym na kozice...".
U schyłku XVIII i z początkiem XIX wieku najbardziej znani przewodnicy wywodzili się z mieszczańskiej rodziny Fabri, żyjącej w Kieżmarku. Byli to: Jacob Fabri starszy oraz jego dwaj synowie - Jacob młodszy i Daniel. Jacob Fabri starszy, z zawodu szewc, trudnił się poszukiwaniem skarbów i przypuszczalnie w latach 1770-90 dotarł na wierzchołek Łomnicy. Z jego przewodnictwa korzystali tacy badacze jak: Johann Asboth, Gregor Berzeviczy, Tomas Mauksch oraz Samuel i Cristian Generisch. Z czasem Mauksch i Berzeviczy stali się prawdziwymi znawcami Tatr i zasłynęli jako wspaniali przewodnicy prowadzący licznych naukowców i osobistości z arcyksięciem Józefem Habsburgiem na czele.
Do znanych przewodników należeli również nauczyciele z Popradu: Dawid Maurer i Wilhelm Roxer, którzy w pierwszej połowie XIX wieku "wodzili" swoich uczniów w Tatry. W 1840 roku Roxer był przewodnikiem króla saskiego Fryderyka Augusta II. W następnych latach pojawiło się szereg nowych nazwisk przewodników min: Jan Ruman Driećny starszy, Jan Pasternak, Johann Still, Johann Breuer starszy, Jacob Lux oraz rodzina Spitzkopfów. Jednym z przewodnickich rekordzistów był Jan Hronec, który podobno był na Łomnicy 112 razy!


dalej »