Przewodnictwo górskie w Tatrach

Kim są górscy przewodnicy tatrzańscy?

Przewodnictwem górskim zajmują się osoby posiadające państwowe uprawnienia przewodnika górskiego tatrzańskiego klasy III *

Przewodnicy tatrzańscy klasy III to wysokiej klasy fachowcy, którzy są w stanie zapewnić Państwu przeżycie ciekawej i bezpiecznej przygody w Tatrach, Pieninach i na Podtarzu. Świadczą pełen wachlarz usług przewodnickich skierowany do indywidualnych klientów jak i do zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferują wycieczki edukacyjne dla grup szkolnych oraz wycieczki tematyczne: przyrodnicze, historyczne, etnograficzne, geologiczne.

Dzięki wszechstronnemu przeszkoleniu i zdobytemu  doświadczeniu przewodnicy są w stanie przewidzieć i ocenić różnego rodzaju niebezpieczeństwa występujące w górach i zminimalizować ryzyka z nimi związane. W sytuacjach awaryjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa przewodnicy tatrzańscy klasy III wykorzystują techniki asekuracji linowych. Przewodnicy posiadają także wiedzę i doświadczenie w poruszaniu się w warunkach zimowych w obszarach zagrożenia lawinowego i redukowania ryzyka związanego z tym zagrożeniem.

Ponadto przewodnicy tatrzańscy prowadzą po Pieninach oraz po polskim i słowackim Podtatrzu. Integralną częścią umiejętności przewodnika tatrzańskiego są wycieczki objazdowe, w trakcie których przewodnik prowadzi do najciekawszych miejsc Podtatrza przekazując bogatą wiedzę krajoznawczą, przyrodniczą,  historyczną i etnograficzną.

Dlaczego warto wybrać się w góry w towarzystwie górskich przewodników tatrzańskich?

Ponieważ to osoby będące w Tatrach na co dzień, dzięki temu są świetnymi partnerami na szlak. Znają te góry od podszewki, potrafią właściwie ocenić ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo. W swojej działalności zawodowej przewodnicy stosują metodykę  pracy przewodnickiej, dostosowując treść i formę przekazu do  specyfiki odbiorcy np. dzieci, młodzież, dorośli, osoby o zróżnicowanym stopniu i zakresie zainteresowań.

 

SZEROKA OFERTA DLA NASZYCH GOŚCI

Przewodnicy górscy tatrzańscy klasy III dzięki swojemu doświadczeniu, wyszkoleniu i umiejętnością opieki nad prowadzonymi turystami zapraszają do wspólnej przygody przy przechodzeniu najtrudniejszych szlaków turystycznych Tatr np. słynnej Orlej Perci, szlaku na Rysy lub Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Przewodnicy tatrzańscy klasy III są szkoleni do bezpiecznego i profesjonalnego prowadzenia również po szlakach Tatr Słowackich, w tym najtrudniejszych np. prowadzących przez Czerwoną Ławkę, Rohatkę, Lodową Przełęcz ale także na Krywań, Małą Wysoką, Jagnięcy, Sławkowski etc. Przewodnicy tatrzańscy poprowadzą Was też w Pieniny oraz w fascynujący świat góralskiego folkloru i kilkusetletniej historii Podtarza 

 

* Przewodnik tatrzański w Polsce, to zawód regulowany ustawowo. Procedura egzaminacyjna przeprowadzana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Instytucja ta, nadzoruje również proces dwuletniego szkolenia i egzaminowania przewodników. Przewodnicy powinni na żądanie okazać legitymację lub identyfikator potwierdzając swoje  kwalifikacje i uprawnienia.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, zgodnie z zarządzeniem Dyrektora TPN (patrz PRZEPISY PRAWA), zorganizowane wycieczki  piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej, muszą być prowadzone przez uprawnionych przewodników tatrzańskich.

Górscy przewodnicy tatrzańscy w warunkach letnich prowadzą wycieczki po wszystkich szlakach Tatr Polskich. W warunkach zimowych obszar działania jest zawężony gdyż obejmuje całe Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie z wyłączeniem następujących odcinków:

  1. Liliowe – Świnica;
  2. Orla Perć wraz ze wszystkimi szlakami dojściowymi od schronisk, z wyjątkiem ich następujących odcinków (dopuszczalnych):
    • Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy (fragment niebieskiego szlaku na Zawrat),
    • Murowaniec – Czerwony Staw (fragment żółtego szlaku na Krzyżne),
    • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów – do zakończenia ramienia Kołowej Czuby (fragment niebieskiego szlaku na Zawrat);
  3. Zielony Staw – Świnicka Przełęcz;
  4. Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec;
  5. Zielony Staw – Karb – Kościelec;
  6. Morskie Oko – Dolina Pięciu Stawów;
  7. Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego;
  8. Czarny Staw – Rysy;
  9. Czarny Staw – Przełęcz pod Chłopkiem.

(źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego)